رفتن به محتوا

طرز تهیه قهوه ترک

   زمان آماده سازی

3 الی 4 دقیقه

   برای

هر نفر ۷ گرم قهوه

طرز تهیه قهوه ترک

تاریخچه

روش دم آوری قهوه ترک ،یکی از قدیمیترین روش های تهیه قهوه است. در سال ۱۵۱۷ یکی از فرماندهان عثمانی در یمن به نوشیدنی برخورد کرد که از دانه های قهوه درست شده بود و تصمیم گرفت که این نوشیدنی را به سلطان سلیمان معرفی کند ،این نوشیدنی سلطان را به شدت تحت تاثیر قرار داد و نشان سلطنتی دریافت کرد.

پس از معرفی قهوه در ترکیه ،آشپز سلطان قهوه را به روش جدیدی آماده کرد که در این روش دانه های قهوه را در هاون کوبید وبا آب در ظرف مخصوصی که  نام <چزوه > شناخته می شود ،مخلوط کرد. قهوه در ظرف جدید خود در کاخ ظاهر شد و بسیار مورد توجه قرار گرفت به طوری که تمام مقامات افرادی را برای درست کردن قهوه  و پذیرایی آن در مهمانی ها استخدام کردند که با آنها اوستا قهوه چی « kahveci usta» می گفتند.

در سال ۱۵۵۴ دو مرد به نام حاکم از حلب و شمس از دمشق ،قهوه را به استامبول آوردند و مغازه های قهوه فروشی به سبک یمن احداث کردند . پس از آن قهوه به سرعت در ترکیه به یک شغل تبدیل شد و قهوه خانه های بسیاری مشغول به کار کردند.

قهوه ترکیه به طور سنتی در شن وماسه ،برای کنترل و انتقال حرارت بهتر تهیه می شود. اما چون این روش قابل استفاده در همه  جا نیست ،روش های دیگری مثل تهیه روی گاز و دستگاه قهوه ترک جایگزین آن شد .

در روش سنتی قهوه ترک با کمی شکر تهیه می شود ولی چون طبع افراد ،مختلف است میزان شکر باید توسط مشتری تعیین شود . قهوه ترک دارای اصطلاحاتی است که میزان شکر را مشخص می کند.
sade = بدون شکر
az seker = شکر خیلی کم
orta = یک الی دو قاشق چای خوری
sekerli = سه تا چهار قاشق چای خوری

برای طعم بهتر قهوه بهتر است از آب فیلتر شده ،سرد و تازه استفاده کنید. به طور معمول برای تهیه قهوه ترک ٬ برای هر نفر ۷ گرم قهوه و یک فنجان آب ( فنجان مخصوص قهوه ترک ) در نظر گرفته می شود . در صورت تمایل می توانید حدود ۴-۵ گرم شکر هم اضافه نمائید. مواد را هم بزنید تا شکر و قهوه به خوبی حل شود.سپس جذوه را روی حرارت با شعله کم قرار دهید و دم آوری را تا غلیان اول و تشکیل کف بر روی قهوه ادامه دهید. این فرآیند حدود ۳-۴ دقیقه طول می کشد.سپس جذوه را از روی حرارت برداشته و داخل فنجان سرو کنید.

بهتر است فرآیند حرارت دهی را چند بار تکرار نکنید زیرا این کار باعث ازبین رفتن فوم قهوه و تلخ شدن آن می شود.

 

تاریخچه قهوه

با اینحال در مورد تاریخچه پیدایش قهوه نظرات متفاوتی وجود دارد ولی آنچه که همگان با آن موافق هستند این نکته است که محل پیدایش قهوه اتیوپی است و بندر

طرز تهیه قهوه فرانسه

در حدود سال ۱۷۱۰ و در فرانسه، برای اولین بار روند دم کردن قهوه به صورت تزریقی ابداع شد. به صورتی که قهوه ی آسیاب شده را در داخل کیسه

انواع برشت قهوه

بسیاری از مصرف کنندگان بر این باورند که طعم قوی و سنگین و حالت غلیظ قهوه های با برشت تیره تر نشان دهنده ی سطح بالای کافئین است، اما حقیقت

گونه های عمده قهوه

عربیکا : (Arabica) محبوبترین گونه قهوه است که تقریبا ۸۰ درصد مزارع زیرکشت قهوه جهان را شامل می شود . این گونه در اصل متعلق به مناطق مرتفع کشور یمن